Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok

Nový rok je před námi a to může znamenat jediné: nové, vzrušující vizuální trendy, které je třeba přijmout! 

Tým Stock Photo Secrets ve spolupráci s našimi důvěryhodnými přáteli z nejlepších fotografických agentur shromáždil nejlepší trendy v oblasti fotografie v roce 2022, které vás budou inspirovat při tvorbě vašich nadcházejících návrhů a udrží vás na vrcholu vaší vizuální marketingové hry. 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 2

Posuňte se dolů a objevte nejkrásnější fotografie a ilustrace, které budou letos kralovat! A zůstaňte naladěni, čekají vás další! 

Tip: Fotografické trendy jsou velmi užitečným zdrojem informací, pokud chcete začít prodávat fotografie online!

Chcete ještě více kreativního vhledu? Nenechte si ujít naše vydání Barevné trendy 2022!

Shutterstock 2022 Kreativní trendy

Každý rok analyzujeme, co uživatelé Shutterstocku po celém světě hledají. Sčítáním obsahu, který mají v hledáčku, můžeme odhalit, jaké trendy pohánějí kreativní projekty po celém světě. Nová data o výkonnosti Shutterstock.AI navíc mohou poodhrnout oponu nad tím, jaký obsah funguje (tj. zvyšuje míru prokliku) a jaký ne (tj. jede v kruhu).

Letos jsme zaznamenali neuvěřitelný zájem o 2 jedinečná témata:

Čas a místo.

The Shutterstock Team

Fantastické!

Vraťte se v čase do minulosti, která nikdy neexistovala – nebo ano?

Starověcí bojovníci si vyřizují účty mečem a štítem. Kamenné hrady tyčící se v dálce. Fascinace fantazií a neobyčejností je na vzestupu, což znamená, že se s ní budete setkávat v připravovaných projektech po celý rok.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 3
Copyright: Ironika/Shutterstock.com, all rights reserved

Makabrózní

Některé hříšné věci tímto způsobem přicházejí.

Myslíte si, že jste něco zahlédli koutkem oka? Jde vám z toho hlava kolem? Nejste sami – naši uživatelé se dožadují všeho hororového, od jeepers po creepery a všeho mezi tím.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 4
Copyright: Cl Photos/Shutterstock.com, all rights reserved

Cesta na západ

Divoká hranice se dočkala digitálního restartu.

Trend směřující k místu, kde zapadá slunce, podněcuje kreativce po celém světě k tomu, aby sklonili klobouky o objemu 10 galonů, osedlali koně a vyrazili do Badlands.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 5
Copyright: Bibadash/Shutterstock.com, all rights reserved

Znovu na cestách

Pusťte se do svých návrhů na plný plyn – a sami se usaďte na sedadlo řidiče.

Dlouhá a klikatá cesta zaujala tvůrce po celém světě. Od neprobádaných cest podél hor až po rozlehlé a otevřené krajiny směřující k obzoru. Možná právě proto, že jízda autem už pro mnohé z nás není nárazník na nárazník, vypadají dálnice a vedlejší silnice tak přitažlivě.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 6
Copyright: Pat Tr/Shutterstock.com, all rights reserved

Cyberpunk není mrtvý

Špičková estetika zítřka s dnešní drsností reálného světa.

Zdá se, že kreativci jsou pevně zakořeněni v tom, aby svou práci obohatili o kyberpunkovou estetiku – v našich datech se neustále objevují výrazy hledající tento trend, ale zdá se, že v roce 2022 bude mít velkou slávu.

Lesklý neonový odraz deštivých ulic. Labyrint kabelů, které nás spojují se zařízeními, a tato zařízení zase spojují nás se světem. A vzhledem k tomu, že se virtuální to a virtuální ono stává stále více normou, jsou zobrazení digitálního světa v designu stále oblíbenější a zdánlivě univerzální.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 7
Copyright: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock.com, all rights reserved

Co se vaří

Objevte chuť světa kolem sebe.

Tvůrci mají chuť na mezinárodní jídlo. To znamená, že příští rok se budeme věnovat neodolatelným vizuálům, které se shromažďují po celém světě a jsou součástí projektů od Babylonu po Timbuktu.

O regionální kuchyně je celosvětový zájem, protože uživatelé vyhledávají vizualizace všech typů ingrediencí a vracejí se pro další.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 8
Copyright: stockphoto mania/Shutterstock.com, all rights reserved

Adobe Stock 2022 Předpověď kreativních trendů

Zatímco před rokem či dvěma značky reagovaly na pandemii a s ní spojené odstupování od společnosti, požadavky na maskování a další změny chování opatrnými a tlumenými zprávami, situace se vyvinula. Klíčová témata jako pohodlí, spojení a péče o sebe tváří v tvář rostoucím globálním výzvám se objevují i nadále. Roste však také důvěra a akceptace naší nové reality – společnosti v téměř každém odvětví přijímají práci na dálku nebo hybridní práci a digitální transformaci, která se s každým dalším ročním obdobím jen zrychluje.

Vzhledem k tomu, že stále více z nás žije online – prostřednictvím videokonferencí, asynchronní práce a práce na dálku s využitím digitálních technologií, sítí sociálních médií, masivních online herních komunit a nyní i rostoucího metaversa – vystupují do popředí dvě hlavní témata. Zaprvé, lidé touží po optimismu a tato neuhasitelná touha po zábavě, rozmarech a hře je patrná napříč věkovými kategoriemi, odvětvími a kategoriemi značek. A za druhé, všichni jsme ještě hladovější po autentickém, smysluplném spojení, odhodlaní chránit blaho své i svých blízkých.

Tyto dva ústřední motivy jsou hluboce procítěné a hluboce lidské a vzájemně se doplňují myšlenkami, které vyvolávají, a vizuálními prostředky potřebnými k jejich vyjádření.

The Adobe Stock Team
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Vizuální trendy

Silně hravé

Je až ohromující, kolik značek a reklamních kampaní nabízí témata optimismu a hravosti. Powerfully Playful potěší jasnými, výraznými barvami, hrami a tancem, animovanými prvky a velkou dávkou nostalgie. Pro unavené spotřebitele napříč odvětvími od módy a kosmetiky přes potraviny a nápoje až po další významné produktové segmenty se tento trend zaměřuje na smysl pro smích, nadšení a naději. Pod rozmarností je jádrem tohoto trendu odvaha: odhodlání jít dál a usmívat se tváří v tvář rostoucím výzvám, ať už jsou jakkoli náročné.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 9
Copyright: Maskot/Adobe Stock, all rights reserved

Soustředění na sebe

Vzhledem k tomu, že následky pandemie koronaviru stále ještě doznívají po celém světě a nerovnoměrný návrat do veřejného života pro mnohé přináší nový stres, všichni bojujeme s určitou mírou vyhoření a pochybností o sobě samých. V nejistých a náročných chvílích se lidé hromadně obracejí k hodnotě upřednostňování a udržování svého duševního zdraví. Dokonce i světově proslulí elitní sportovci jako Naomi Osakaová a Simone Bilesová se chrání tím, že se stáhnou z významných sportovních akcí, a tak se v hlavním proudu stále více uznává právo, které máme všichni – uplatňovat pevné hranice v práci naší duševní pohodě.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 10
Copyright: Adam Perez/Adobe Stock, all rights reserved

Upřednostněte naši planetu

Obavy veřejnosti o životní prostředí a změnu klimatu jsou na nejvyšší úrovni. Rok 2021 přinášel jednu přírodní katastrofu za druhou, od povodní po požáry, a neustále tak připomínal realitu změny klimatu. Vizuální trend, který jsme nazvali Priority naší planety, je však více než jen pokračováním směřování k větší udržitelnosti; vystihuje zrychlující se hlad mainstreamu po regeneraci a zvrácení našeho směřování k devastaci životního prostředí. S tím, jak spotřebitelé získávají větší povědomí o ekologických tématech a jsou v nich stále sofistikovanější, významné značky nadále zdůrazňují svůj soulad s těmito hodnotami.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 11
Copyright: guille Faingold/Stocksy/Adobe Stock, all rights reserved

V rytmu

Hlavní kampaně jsou plné dynamického pohybu. Dokonce i v nehybných reklamách mají vizuály zobrazující víření oblečení a vlasů nebo ladné linie tančících těl v pohybu více než jen okamžik. Pohyb jako ústřední téma v kampaních značek je nejen krásný a vizuálně inspirativní – je to také způsob, jak vnímat tělesnost, aniž bychom se museli dotýkat. I když můžeme být sami, pracovat na dálku, společensky vzdáleni jeden od druhého, tyto vizuální efekty nám umožňují zůstat smyslně propojeni, alespoň v našich myslích.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 12
Copyright: Yakobchuk Olena/Adobe Stock, all rights reserved

Trendy v oblasti designu

Soft Pop

Soft Pop je trend, který se vyznačuje zábavnými a poddajnými tvary. Tyto vizuály se z velké části vyznačují 3D kresbou, vyprávěním postav a měkkým vzhledem. Soft Pop, který je designově příbuzný s vizuálním trendem Powerfully Playful, oplývá hravým optimismem a sladkými barvami. Mezi opakující se prvky tohoto trendu patří emotikony, karikatury a symboly nabité osobitostí; měkké, zaoblené, zakřivené nebo přehnané tvary a formy. Písmo je velkou součástí tohoto trendu, kdy v reklamě, písmu, identitě a designu postav vystupují rozměrná, bublinková nebo jiná výrazná písma.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 13
Copyright:  3DJustincase/Adobe Stock, all rights reserved

Nový naturalismus

Estetika nového naturalismu se vyznačuje čistým modernismem a téměř klinickým vyzdvihováním organického. Tyto vizuální prvky jsou inspirovány procesním uměním, postminimalismem a čistým životem. Nejvýrazněji se objevuje ve svěžích, moderních návrzích, které zdůrazňují kompoziční prvky, aby zaujaly, a objevuje se v mnoha odvětvích, zejména v módě, kosmetice a interiérovém designu. Černá, bílá a terakotová barevná paleta se mísí se zemitými tóny, jako je mechová, sytě zelená, a ukotvuje tento trend zpět k půdě.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 14
Copyright:  Виктория Ковальчук/Adobe Stock, all rights reserved

Dědictví řemesel

Kniha Heritage Craft, která oslavuje kreativní řemesla a dědictví s ručně vyráběnými ilustracemi a designovými prvky, je plná vrstevnatého a radostného maximalismu z celého světa a zkoumá místní lidové umění, vzory, ilustrace a design. Tento trend představuje různé nadlokální a regionální umělecké a designové prvky, v nichž se mísí barevnost, ruční kresba a chaotičnost s organickými i geometrickými tvary. Kromě geometrie vidíme hojnost postav a přírodních motivů, stejně jako dekorativního patkového nebo ručně kresleného písma. Tento trend je obzvláště silný v designu textilu a vzorů, designu obalů a identit, ilustracích a sezónních tiskovinách a layoutech.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 15
Copyright: beingeniusloci/Adobe Stock, all rights reserved

Vize z jiného světa

Otherworldly Visions vychází z lehce cynické, ale přesto nápadité a progresivní alternativní reality. Tyto návrhy, v nichž se prolínají vlivy a prvky afrofuturismu, solarpunku a vaporwave estetiky, mohou zahrnovat změkčené barevné přechody, éterické ilustrace, optické iluze a divoké designové kombinace zkoumající snové kontrasty. Tento vysoce sofistikovaný a intelektuálně poučený trend zdědil high-tech prvky z kyberpunkové a sci-fi estetiky, ale posunul je na zcela novou úroveň díky svěžím, surrealistickým gradientům, 3D povrchům a texturám a nadpozemskému módnímu a scénickému designu na obrazovce i mimo ni.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 16
Copyright: Beeple/AvantForm/Adobe Stock, all rights reserved

Vizuální trendy Dreamstime 2022

Stručně řečeno, trendy příštího roku se týkají:

– Vizuální retrospektiva a klasické akciové koncepty v současném světle

– Přechod k novému definování a prožívání nového “normálu

– Cesty do vnitřních a vnějších prostor

– Osídlování virtuálních prostor

The Dreamstime Team

Zpět k základům

Naše nostalgie po dobách před pandemií oživí některá stará dobrá témata fotografií a postaví je do jiného světla a prostředí, bližšího tomu, co potřebujeme a kým jsme TEĎ.

Self/Portréty

Izolace během pandemie mohla být někdy děsivá, ale také umožnila objevit vlastní vnitřní sílu a limity. Samota neustále zdokonalovala umění self/portrétu, takže očekáváme, že v roce 2022 ukáže nové tváře přechodu a metamorfózy. Od selfie ze špatného dne nebo vizuálních příběhů o sebepřijetí až po surrealistické portréty – příští rok budeme oslavovat lidi před kamerou a jejich příběhy.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 17
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Recyklovaná fotobanková klasika

Pozitivní je, že se nám může zdát, že se všechno dramaticky změnilo, ale často se změnily jen proporce. Pracujeme více z domova, méně z kanceláře, trávíme více času s rodinou a setkáváme se s menším počtem přátel a známých. Domov, rodina a dobrý pocit z fotografií se silně vrátí, tentokrát v autentičtějším a jemnějším provedení. Potřebujeme optimismus a optimistické snímky. Nemůžete mít autentičtější pocit než rodiny, které si vyrazí ven, nebo přátelé, kteří se znovu setkávají po pandemických výlukách. Hřeje to u srdce! 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 18
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Online základy

Produktová fotografie a zátiší budou na vrcholu v roce 2022. Nákupní zvyklosti se změnily a díky internetu došlo k masivnímu nárůstu online objednávek téměř čehokoli. Sociální média se nikdy neomrzí svými podstatnými věcmi, přehledně a chytře rozloženými! Trendové barvy, úhly pohledu shora, skvělé osvětlení, méně předmětů, jednodušší nastavení a rekvizity šetrné k přírodě mohou právě váš snímek zvýraznit.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 19
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Jen příroda

2022 vrátí do hry celou přírodu. Jednoduché záběry přírody a čistých krajin nám byly vždy uklidňující a důvěrně známé, proto se nedivte, že si jich užijeme více. Naše touha po zeleni se nevytratila, naopak se rozrostla a rozšířila. Po léta pučela s květinovými vzory nebo zelenými listnatými pozadími, nyní rozkvete do 360stupňových osamocených krajin pouhé přírody. Už nechceme jen části a kousky zeleně. Chceme, aby naše (online) prostory zaplnily uklidňující přírodní vizuály, dokonalá inspirace pro pandemický eskapismus. VR prohlídka divů světa, anyone? 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 20
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Scitech

Věda, technologie a vizuální efekty už společně urazily dlouhou cestu a v roce 2022 se budou dále spojovat. Říkejme tomu virtuální evoluce.

Do vesmíru

Tato cesta právě začala. Přirozeně poháněni zvědavostí a touhou po inovacích budeme v nadcházejících letech cestovat do vesmíru stále více. A pokud to ještě nebudeme my, kdo bude cestovat, budeme to my, kdo to bude sledovat, diskutovat o tom a očekávat to. Bude rozlehlý a bude mít spoustu prostoru, který zaplníme vizuálním obsahem. Nejprodávanější snímky Dreamstime se v roce 2021 budou točit kolem rotující Země, a jak se budeme vydávat dál do vesmíru, svět stock fotografií se bude dál točit ve smyčkách hlubokých vesmírných galaxií a mléčných drah. 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 21
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Multimedia

Nedávno spuštěný Metaverse je předzvěstí digitálního prostoru, kde se reálné a virtuální stává neoddělitelně zaměnitelným. Z naší touhy zažít online, jako by to byl skutečný život, vyplývá, že vizuální stránka bude komplexnější a bude zahrnovat více než jen obrázky nebo záběry. Při nakupování, studiu nebo hraní online her očekávejte propracovanější virtuální dobrodružství.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 22
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

3D pozadí

Rozpouštění hranic mezi reálným a virtuálním prostředím opět podpoří potřebu 3D pozadí, protože do designu vnášejí hloubku, texturu a hmatovou realističnost. Ačkoli geometrické nebo organičtější vzory budou v příštím roce stále velmi trendy, určitě se setkáme s 3D pozadími smíšenými s dalšími prvky, jako jsou fotografie nebo ilustrace, pro zvýšení efektu.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 23
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Zjednodušené ikony čar

Potřebu jednoduchosti ikon jsme předpověděli v roce 2021, očekáváme, že bude pokračovat i v roce 2022. Kromě toho, že ikony opět patří k nejprodávanějším na Dreamstime, jsou všestranné a praktické. Ve světě, který je tak složitý, zjednodušují. Přizpůsobí se jakékoli barevné paletě, fungují na jakémkoli pozadí (jednobarevné, s gradienty, fotografie, texturované pozadí) a stručně sdělují informace.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 24
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Změna

Pandemie přinesla určitou setrvačnost – duševní, fyzickou, finanční i tvůrčí. Svět se na chvíli zastavil a zalapal po dechu. Jestliže rok 2021 byl o snaze vrátit se do “normálu”, rok 2022 bude o přechodu do nového normálu.

Změny v životě

Naše životy se za neuvěřitelně krátkou dobu změnily více než kdy jindy. Všichni se museli restartovat a přizpůsobit. Lidé museli najít způsoby, jak zůstat zdraví na těle i na duchu, naučit se, jak sladit osobní život a pracovní rutinu z domova, najít alternativy, jak se spojit s ostatními, a vyrovnat se s omezeními. Nastal věk digitálních nomádů. A i když se nemůžeme dočkat, až pandemie skončí, některé nově získané návyky budou od nynějška běžným životem. 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 25
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

V akci

Jestli jsme se v poslední době něco naučili, tak to, že vše je dynamické a může být kdykoli přenastaveno. Společnost, technologie, umění, život sám jsou v neustálém neklidném pohybu a stejně tak i fotografie. Vzhledem k tomu, že tvorbu a preference vizuálního obsahu přebírají záběry, může fotografie držet krok pouze s výpovědními fotografiemi nebo záběry v akci, které diváky obrazně i doslova dojímají. 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 26
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Více než šedá

Jestliže v minulých letech byly nejprodávanějšími odstíny dřevo a dřevěné textury, nyní je to kámen a kamenná šeď. Barva meziprostoru, tenké hranice ani tady, ani tam, šedá vypovídá o nejistotě a zároveň vyjadřuje pevnost. Neutrální, takže ideální pro pozadí. Achromatická, tak dokonalá k výrazným barvám. Ať už vytváříte předlohu, šablonu nebo fotíte jídlo na kamenném pozadí, nezapomeňte, že na šedé vypadají všechny barvy jasněji. 

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 27
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

Jednejte ihned

Když už mluvíme o šedé a barvách, rok 2022 bude extrémně zelený. Ekologie je již klasikou na burze, ale rok 2021 přinesl naléhavý pocit, co se týče změny klimatu. Lidé již přehodnocují svůj životní styl, od malých až po velké akce, aby snížili svou uhlíkovou a digitální stopu. Rok 2022 tedy bude o výrazných a akčních vizuálech zaměřených na změnu klimatu se smyslem pro skutečnou angažovanost.

Fotografické trendy 2022: inspirativní vizuály pro nadcházející rok 28
Copyright: Dreamstime.com, all rights reserved

V souvislosti s tímto posledním trendem společnost Dreamstime vyzývá všechny, aby se zapojili do změny k lepšímu, ať už jsou kdekoli. Z celého srdce souhlasíme!

Dreamstime Photo credits: Milkos, Pavlo Romanchenko, Volodymyr Melnyk, Amazingmikael, Sotnikovmikhail, Pojoslaw, Evgenyatamanenko, Nadtochiy, Fizkes, MoonSafarii, Irina Kvyatkovskaya, Elena Nazarova, Metkalova, Anna Merkulova, Siarhei Dzmitryienka, Denis Belitskiy, Pixelliebe, Louis Michel Desert, Denis Belitskiy, Forplayday, Romolo Tavani, Wacomka, Ievgenii Tryfonov, Wave Break Media Ltd, Sergey Tinyakov, Pop Nukoonrat, Andreaobzerova, Nadiinko, Skymaxx, Denis Kobzev, Wacomka, Hdim1993, Nadiinko, Keng62fa, Blankstock, Pedro Neves, Dashadima, Soloway, Simona Pilolla, Tirachard Kumtanom, Pojoslaw, Simona Pilolla, Maksym Fesenko, Pv Productions, Annaav, Volodymyr Melnyk, Vasyl Chipiha, Olindana, Serpentofmoon, Katarzyna Bialasiewicz, Catwoman10, Aleksandr Kirillov, Freemanhan2011, Mrdoomits, Dabsxl, RockfordMedia, Eduard Muzhevskyi, Oleg Kozytskyi, Eduard Muzhevskyi, David Kopaleishvili, Dzina Belskaya, Kazzakova, Wave Break Media Ltd, Discovod, Kondratova, Alexey Kuzin.
Myslíte si, že jste analytik trendů? Nebo prostě jen chcete získat ještě lepší přehled o vizuálních trendech? Máme výroční zprávy za posledních 7 let! Podívejte se na ně:
Fotografické trendy 2014
Fotografické trendy 2015
Fotografické trendy 2016/2017
Fotografické trendy 2018
Fotografické trendy 2019
Fotografické trendy 2020
Fotografické trendy 2021

Nejnovější fotografické trendy 2024 report!

Header image: Copyright by nanihta/Photocase.com, all rights reserved.

Renata
Renata

Zajišťuje koordinaci překladů a kontrolu obsahu jednotlivých článků o fotobankách. Zodpoví vaše dotazy pokud čemukoliv nerozumíte nebo potřebujete podrobněji vysvětlit.

Rádi se dovíme, co si o tom myslíte vy.

Leave a reply

fotobanka.cz
Logo