Jak fungují skladové fotografie? Skvělý průvodce pro začátečníky s fotobankovými fotografiemi

Někteří lidé objevují svět fotek z fotobanek až poté, co poprvé potřebují obrázky pro projekt. Nový web pro jejich společnost, snímky, které vylepšují kanály sociálních médií, marketingové kampaně atd.

A zatímco mnozí okamžitě rozpoznají hodnotu tohoto zdroje pro kreativní design a komerční projekty, často si nejsou jisti, jak fungují fotografie z fotobanky a jak je lze použít.

Je to váš případ? Pak jste na správném místě!

Na fotobanka.cz jsme sestavili velmi jednoduchého, ale důkladného průvodce se vším, co potřebujete vědět o fotografiích z fotobanky, od toho, jaké jsou, jak z nich můžete mít užitek a kde je získat. Začtěte se!

Jsi student? Pokud ano, nezapomeňte si přečíst naše pokyny k fotkám z fotobanky pro studenty a univerzity, najdete vše, co potřebujete vědět!

Jak fungují skladové fotografie? Komplexní průvodce pro nové kupující

Reklamní fotografie jsou fotografie, které si můžete zakoupit a použít ve svých vlastních projektech, aniž byste museli pověřovat fotografa, a proto utrácet mnohem méně peněz a ušetřit spoustu času.

Super, že?

Pojďme si objasnit podrobnosti:

Co jsou skladové fotky neboli stock foto?

Skladové jsou fotografie, které jsou již pořízeny, upraveny a připraveny k použití. Jsou to, ale obrázky k použití zdarma?

Velké a hlasité NE. Fotograf nebo autor skladové fotografie ji zpřístupňuje pro licencování, což znamená, že můžete zaplatit poplatek, abyste získali právo ji legálně používat ve svých návrzích.

Jedním z nejpopulárnějších typů licencí je licence Royalty Free, která poskytuje širokou škálu uživatelských práv za velmi nízkou cenu.

Autoři obvykle zasílají své fotky agenturám pro fotografie. To jsou společnosti, které nabízejí velké digitální katalogy plné obrázků, které můžete zaplatit online a stáhnout přímo z jejich webových stránek. Nakoupíte tak od agentury a oni rozdělí tržby fotografovi.

Stock snímky se neomezují pouze na fotografie, ale najdete zde i ilustrace a vektorové soubory – včetně šablon návrhů pro sociální média nebo tiskové materiály, přizpůsobitelné infografikyilustrace – a také videoklipy, zvukové stopy a další.

Co jsou to fotografie s Royalty Free licencí?

Pravděpodobně jste tuhle tušili. Jsou to fotografie pod licencí Royalty Free. Tato licence je jednou z nejoblíbenějších v oboru skladových fotografií díky své flexibilitě a nízkým nákladům.

Licence Royalty Free je přizpůsobena pro každou agenturu, ale obecně vám dává právo používat jakýkoli obrázek v komerčních, redakčních a osobních projektech bez jakýchkoli omezení týkajících se zeměpisné oblasti nebo doby trvání.

Navíc je to jednorázový poplatek (to znamená jeho název, což by se NIKDY nemělo zaměňovat za to, že jde o fotografie zdarma: Fotografie Royalty Free NENÍ ZDARMA).

To znamená, že za obrázek zaplatíte jednou a můžete jej používat, jak chcete, kdekoli chcete a tak dlouho, jak chcete. Nejlepší je, že jelikož lze obrázky licencovat znovu a znovu, cena licence má tendenci být velmi nízká, v průměru od 1 do 15 dolarů (asi od 22 do 322 Kč), u plánů předplatného dokonce za méně než 1 dolar (22 Kč).

Je důležité si uvědomit, že to, co kupujete, když kupujete fotografie, je to licence, která vám dává právo je použít při své práci. Nezískáváte vlastnictví obrázku, autor k němu stále vlastní autorská práva.

Kde mohu koupit fotografie? Existují nějaké bezplatné zkušební verze?

Nejlepším místem pro nákup fotografií z fotobanky jsou online fotobanky. Mezi nejoblíbenější patří digitální knihovny s miliony obrázků, ze kterých si můžete vybrat, všechny ve vysoké kvalitě a připravené ke stažení několika kliknutími.

Většinu těchto katalogů lze prohledávat podle klíčových slov a obsahují pokročilé filtry pro zúžení výsledků, takže k dispozici máte nejen rozmanitý obsah, ale také k němu snadný přístup.

Nejlepší ze všeho je, že tyto společnosti mají velmi přijatelné ceny a možnosti nákupu obrázků jeden po druhém, nebo hromadně a dlouhodobě šetří.

TIPY ODBORNÍKA

  • Chcete-li ušetřit peníze, nenechte si ujít náš exclusivní slevový kód pro speciální slevy!
  • Nemůžete si právě teď dovolit platit za fotografie? Popadněte jednu z mnoha zkušebních verzí, které jsou k dispozici!

Jak mohu použít fotografie z fotobanky?

Když kupujete fotografie bez licenčních poplatků od spolehlivých agentur, existuje jen velmi málo omezení, co s nimi můžete dělat. Zde je návod, jak legálně používat fotografie z fotobanek:

Pokud jsou označeny pro komerční použití, můžete použít fotografie z fotobanky v různých designech a projektech se ziskem, včetně webových stránek, marketingu a reklamy, značky a dalších.

Máte zájem o design a marketing? Podívejte se na našeho průvodce nejlepšími barevnými kombinacemi pro značky, zahrnujeme skvělé tipy, jak použít barvu na fotografiích!
Potřebujete pomoc s vaší strategií budování značky? Podívejte se na tuto příručku nejlepší barevné kombinaci pro značky! Chcete praktičtější přístup k fotkám a grafice? Sáhněte po našem průvodci pomocí 102 tipů pro vytváření vizuálů s obrázky z fotobanky!

Fotobankové obrázky můžete použít pro všechny druhy marketingových a obchodních účelů: landing page pro vaše produkty, obrázky na sociálních médiích pro vaše kanály, obrázky newsletteru pro vaše kampaně, dokonce i pro kancelářský design.

Můžete je také použít v redakční práci, například v publikacích a knižních ilustracích. Pokud jsou fotografie označeny jako redakční, můžete je použít pouze pro tento účel (nikdy komerčně). Navíc s rozšířenou licencí (k dispozici i ve většině agentur) můžete obrázky produktů použít k dalšímu prodeji a vydělat tak své potenciální příjmy.

Při úpravách snímků z fotobanky neexistují prakticky žádná tvůrčí omezení. Od odstranění pozadí, jeho nahrazení nebo vytvoření výřezů, přes ořezání, změnu velikosti nebo barvy až po další možnosti.

Objevte nejlepší bezplatné softwarové nástroje pro tvorbu krásných návrhů se stock obrázky! 

Omezení v používání fotografií z fotobanky se většinou týkají nelegálních nebo morálně sporných témat. Nemůžete používat obrázky v obsahu, který odkazuje na nezákonnou činnost nebo citlivé záležitosti, jako je rasismus nebo násilí. Fotky samozřejmě nemůžete dále nikomu prodávat ani je dále distribuovat. Pamatujte, že nejste vlastníkem fotografií, vlastníte pouze licenci k jejich použití.

Co pro mě znamená použití fotografií z fotobanky?

To, co pro vás není, by měla být otázka! Použitím fotografií z fotobanky můžete vyřešit mnoho vašich grafických potřeb najednou, a to ve velmi efektivním a nízkonákladovým řešením.

Za prvé, můžete okamžitě získat snímky, které potřebujete, aniž byste museli čekat, až je fotograf vyfotografuje, upraví a předá vám. Jsou online a připravené ke stažení a použití. Navíc jsou vysoce konverzním zdrojem pro marketingové účely všeho druhu a jsou tak rozmanité a aktuální, jak jen mohou být. Přidejte k tomu ještě, že jsou tak rozmanité a aktuální, jak jen mohly být. Můžete například najít skvělé fotografie různých lidí, aniž byste je museli někde přímo hledat. A na jednom místě můžete najít dokonalé snímky, které osloví konkrétní cílové skupiny, jako jsou baby boomers nebo mileniálové, nebo konkrétní témata, jako jsou rodiny nebo snímky s obchodní tematikou.

Za druhé, také vám ušetří spoustu peněz. Náklady na pronájem profesionálního fotografa, který by pro vás vytvořil vlastní focení, jsou vyšší než přibližně 15 $ (322 Kč), které byste utratili za nákup fotografie. Nemluvě o tom, že pokud získáte předplatné nebo si koupíte spoustu z nich najednou, můžete je získat za pouhých pár halířů.

Pomocí fotografií z fotobanky můžete mít profesionálně vypadající návrhy svých reklam, vašich webových stránek, prezentací a mnoha dalších projektů, aniž byste vykradli banku a nepřijímali žádná právní rizika.

Je to velmi užitečný zdroj pro malé a střední podniky, začínající podniky, začínající profesionály a jakoukoli další osobu, která potřebuje profesionální a vysoce kvalitní fotografii hned a za přijatelné ceny.

Pokud máte zájem o nalezení návodu pro správné použití fotografií z fotobanky, může vám skvěle pomoci náš zcela nový průvodce pravidly pro používání fotek z fotobanky.

Na co použijete fotografie z fotobanky? Dejte nám vědět v komentářích!

Header image: Copyright by Stock Photo Secrets / Ingram Image Ltd, all rights reserved.

Renata
Renata

Zajišťuje koordinaci překladů a kontrolu obsahu jednotlivých článků o fotobankách. Zodpoví vaše dotazy pokud čemukoliv nerozumíte nebo potřebujete podrobněji vysvětlit.

Rádi se dovíme, co si o tom myslíte vy.

Leave a reply

fotobanka.cz
Logo